La Galați ni s-a prezentat povestea Luizei*, o fetiță de 10 ani căreia îi place să învețe, să descopere lucruri noi și este în topul clasei sale. La prima vedere, pare că viața ei este frumoasă – rar exprimă durerile pe care le trăiește. Vorbește des despre mama ei și, deși n-a cunoscut-o vreodată, speră că într-o bună zi se vor întâlni, vor petrece timp împreună, vor sta de vorbă ca fetele.
În prezent, fetița locuiește cu tatăl și bunica ei, într-o casă mică și sărăcăcioasă, iar familia duce lipsă de un venit stabil. Cu toate acestea, ea este un copil plin de entuziasm, dornic să lege prietenii cu alți copii.
„De mai bine de doi ani și jumătate, Luiza vine la Centrul Comunitar al fundației noastre. Nu lipsește niciodată de la Centru sau de la școală și ne uimește pe toți cu pozitivitatea ei. Aici, într-un mediu liniștit și sigur, Luiza se joacă, ia masa de prânz împreună cu ceilalți copii, iar educatorii și voluntarii o ajută la teme ori de câte ori are nevoie." ne spune Monica Oprea, educatoare a fundației.
Acum câteva luni, echipa Fundației Cuvântul Întrupat din Galați a devenit membră a Rețelei Demnității. Prin intermediul lor, ajungem lunar la fetițe și adolescente precum Luiza, care au mare nevoie de sprijin pentru o adolescență și copilărie cât mai lipsită de griji.
*numele fetiței a fost schimbat spre a-i proteja identitatea.